דלג על פקודות של רצועת הכלים דלג לתוכן ראשי
רישום לחינוך
גלריית תמונות
הרשמה לדיוור

גן פסלים תרומת תושבת המושבה

תאריך: 03/04/2017

עיר תרבות אזורית

ביקנעם יקום גן פסלים תרומת תושבת המושבה שתרמה עשרות פסלים שפיסל בעלה, האומן אלכסנדר קירזנר ז"ל

תושבת יקנעם המושבה, רינה קירזנר ממשפחות וותיקי המושבה תרמה את גן הפסלים של בעלה, הפסל המנוח אלכסנדר קירזנר ז"ל ( 1926-2014) ליקנעם.
קריזנר הגיעה ללשכתו של ראש העיר על פי בקשתה, וסיפרה לסימון על רצונה לתרום ליקנעם את הפסלים, ובהתאם לבקשתה נערכה בהמשך פגישה בביתה בה היא הציגה בפניו את המוצגים הרבים וסיפרה לו על בעלה המנוח, ועל הסיפורים שעומדים מאחורי היצירות השונות שברצונה לתרום. השניים סיירו גם בגן הפסלים שכולל עוד עשרות רבות של פסלים מתקופות שונות שעוצבו בממשך שנים רבות ע"י אלכסנדר ז"ל. רינה נפגשה גם עם מהנדסת העיר, אדריכלית עירית טלמור.
רינה שהגן קיים בביתה כבר עשרות שנים החליטה לתת את המוצגים כמחווה ליקנעם, ובמטרה להנציח את בעלה. בנוסף לפגישתה עם ראש העיר, ערכו השניים סיור משותף בעיר במטרה למצוא מקום שניתן יהיה לשים בו את הפסלים, והוחלט שהגן יוקם ברחבה שמתחת להיכל התרבות, מה שיעשיר עוד את תיאטרון יקנעם ויאפשר לבאים בשעריו ליהנות מהמוצגים הרבים ולהתרשם מאוצרות הפיסול. בנוסף לכך יוצבו במתחם פארק חופז פסלים נוספים שנחשבים לגבוהים במיוחד. עם הקמת מוזיאון יקנעם יוצבו בו פסלים שחייבים להיות מאוחסנים בתוך מבנה. בעיריית יקנעם כבר נלקח אדריכל נוף שכבר עובד על הקמת התכנית להקמת הגן, ובסיום עבודתו תדאג העירייה להעביר את האוצר לגן ביקנעם.
הפסל, אלכסנדר קירזנר נולד בסנט פטרסבורג, ופיסל במשך כ- 35 שנה. קירזנר הגיע ממשפחת מוזיקאים ולמד תיאטרון וריקוד, ועל כן מרבית פסליו היו בנושאי ריקוד ומוזיקה. קירזנר עצמו נקרא "פסל המחול והמוזיקה בישראל". בנוסף לנושאים אלו, פיסל קירזנר גם בראי השואה, וזאת לאחר שעבר את המלחמה בצורה קשה. בין פסליו המרכזיים בהשראת המלחמה: "הדרך האחרונה", "משרפות", ופסלים רבים שהם דמויות של אנשים עם הבעות פנים של כאלו  שהיו אלו ימיהם האחרונים. שני פסליו בנושא השואה "החי והמת", "המת והחי" מוצגים במוזיאון השואה בלוחמי הגטאות.
קירזנר פיסל בכל החומרים ובכל הסגנונות, והוא נחשב למומחה בפיסול הבעות פנים. ביו פסליו המרגשים ביותר: "ריקוד השלום", ו- "סולו". קירזנר שאהב מאוד מוזיקה פיסל גם 3 נגנים שמנגנים בכינור, בתוף ובחצוצרה, וכל מי שעמד מול הפסלים הללו נזכר במשפטו של ביאליק משירו המפורסם "מקהלת נוגנים": משה בכינור, פסי בתוף משה בחצוצרה. קירזנר גם פיסל פסלים גבוהים מאוד בנושא כדור הארץ (4-6 מטרים).
קירזנר זכה לכבוד גדול. עם חידוש היחסים עם בריה"מ הגיעה לארץ  להקת הבולשוי בלט למספר הופעות ופסליו הוצגו בתערוכה בכניסה לאולם המופע. בנוסף לכך, פסלו המפורסם "ריקוד השלום" נמצא בבית הנשיא בירושלים קירזנר פיסל במהלך חייו כ – 270 פסלים,  כ- 50 מתוכם נמצאים בגן בביתו, ורבים אחרים בתוך ביתו.

ראש העיר, מר סימון אלפסי:

"פסליו של אלכסנדר הם אוצרות של ממש. אלכסנדר פיסל בשורה שלל נושאים שהיו קרובים לליבו וזכה להצלחה גדולה. ראיתי את הפסלים ושמעתי את הסיפורים, ומדובר ללא ספק בדברים מרתקים. אני מודה מעומק הלב לרינה על רצונה ועל תרומתה המבורכת להנצחת בעלה, ולהעשרת התרבות היישובית. ההחלטה על הקמת הגן במתחם התיאטרון תמשוך לגן מבקרים רבים שייהנו מאוצרות תרבותיות של ממש".

תושבת יקנעם המושבה, תורמת האוצר, הגב' רינה קירזנר:

"ביקנעם המושבה נמצא מוזיאון וגן פסלים של אלכסנדר קירזנר אליו הגיעו במשך 15 שנים אלפי מבקרים מכל הארץ וקיבלו סיורים מודרכים והתרגשו מאד. אחרי מותו החלטתי לתרום בכבוד ליקנעם עילית. במקום ישנם 5 ספרי אורחים בהם נכתבו בכל השפות ההתרשמויות. מבקר אחד כתב – בתורה כתוב : ולא יעשה לו כל פסל וכל תמונה . אצלכם זה ...בני אדם".
קישורים נוספים