ניהול הרשאותניהול הרשאות

כותרת

תאריך

תאריך תפוגה

שיוך

תיאור

תמונה

קבצים מצורפים

נוצר בתאריך על-ידי
שונה לאחרונה ב- על-ידי

העצרת המרכזית ליום הזיכרון לשואה ולגבורה

תאריך: 15/04/2018

יקנעם זוכרת:

העצרת המרכזית ליום הזיכרון לשואה ולגבורה התקיימה בהשתתפות מאות בני נוער, וכללה לראשונה מחזה שנכתב במיוחד לציון היום

בסימן 70 שנה למדינת ישראל ובהיכל תרבות מלא מפה אל פה בבני נוער ותושבים, נערכה ביקנעם עצרת מרכזית ליום הזיכרון לשואה ולגבורה.

מנחה הטקס פתח ואמר שאנו מתייחדים עם זכרם של ששת מיליוני בני עמנו וזוכרים ביראת כבוד את עוז רוחם ואת גבורתם של אלו שהקימו את נס המרד, ואת חסידי אומות העולם ששמו נפשם להציל יהודים. בתום דבריו נאמרה תפילת יזכור, ולאחר מכן הודלקו שש נרות זיכרון על ידי בנות ובני הנוער: שקד גוזלן, טל אמויאל, לירון פרופטה, מאי פליישמן, זוהר חיון וזוהר שובל. יותם גבריאל הדליק את נר התקומה.

ראש העיר, סימון אלפסי אמר בנאומו שהשואה גם כיום מעצבת את חייה של מדינת ישראל, והוסיף שהעולם לא למד דבר וחצי דבר, ומה שקורה בסוריה מוכיח שעלינו לסמוך רק על עצמנו מול כל איום. רב העיר, הרב מיכאל ועקנין שליט"א אמר שגם אחרי 70 שנה קשה ואסור לשכוח את הטרגדיה הנוראה שפקדה את עמנו. הרב ציין שגם כיום יש קולות של שנאה ואנטישמיות כלפי ישראל וכלפי יהודים.

בתום הדברים הוצג המחזה "תפילין" שנכתב ובוים במיוחד עבור טקס הזיכרון, והתקיים בהשתתפות בני העיר יקנעם. המחזה עסק במשפחה יהודית בתקופת המלחמה שמנסה לשמור על אופטימיות ולחגוג בר מצווה לבן הקטן, ולשמור לאורך המלחמה על התפילין. המשפחה לא שרדה את השואה פרט לבן הקטן שבסופו של דבר קיבל את התפילין וזכה לקיים את טקס בר המצווה בישראל. המחזה היה עוצמתי ומרגש וכמעט שום עין באולם לא נותרה יבשה.

במהלך הטקס נשא החזן, דוד חכם את תפילת אל מלא רחמים ואמר קדיש לזכרם של הנספים. הטקס הסתיים בשירת התקווה.

בתום הטקס התקיים במסגרת קפה חברותא מפגש קהילתי בין דורי בהשתתפות עשרות רבות של בני נוער ובמסגרתו שמעו קולם  את עדותו של תושב העיר וניצול השואה, אברהם ויינריך.

העצרת התקיימה במעמד ראש העיר, סימון אלפסי, ח"כ לאה פדידה,  ממלא מקום ראש העיר, אורי שמואל, סגן רה"ע, רומן פרס, חברת וחברי מועצת העיר, מנהלים בעירייה ובמתנ"ס, מאות בני נוער וחניכי תנועות הנוער, ותושבים.

ראש העיר, מר סימון אלפסי:

"השואה היא פרק מחריד בתולדות האנושות והעם היהודי. מחקרים מוכיחים שבעלות הברית ידעו על פשעי הנאצים ויכלו למנוע את השמדתם של כארבעה מיליון יהודים, ועוד מיליוני בני אדם נוספים ולא עשו זאת. צביעותו של העולם נמשכת גם כיום, ורואים זאת בבירור במה שקורה בסוריה. צבא ההגנה לישראל הוא חומת המגן של כולנו מול אלו החפצים להשמידנו. המחזה "תפילין" היה מרגש ועוצמתי ביותר. אני מודה לכל מי שעמל להפקת העצרת. זכר השואה וזכרם של הקורבנות לא ימוש מליבנו לעד".