ניהול הרשאותניהול הרשאות

כותרת

תאריך

תאריך תפוגה

שיוך

קישור

תיאור

תמונה

סרטון

קבצים מצורפים

נוצר בתאריך על-ידי
שונה לאחרונה ב- על-ידי

גן 'ניצן' מיקנעם זכה ב'קול קורא' לעיצוב מרחבי הגן העתידי

תאריך: 06/02/2019

גן העתיד

גן 'ניצן' מיקנעם זכה ב'קול קורא' לעיצוב מרחבי הגן העתידי, ויקבל 100 אלף ₪ ממשרד החינוך לקידום המודל

הגננת רותם דנגור: "חלומי הוא להוביל מודל גן ייחודי המגבש סביבו קהילה ומהווה מקור להשראה"

הערכה גדולה למערכת החינוך ביקנעם בכלל, ולגן 'ניצן בפרט', כאשר לאחרונה הודיע משרד החינוך לעיריית יקנעם שמודל עיצוב מרחבי הגן העתידי שבנתה והגישה גננת הגן, רותם דנגור במסגרת 'קול קורא' למשרד זכה, והגן יתוקצב ב-100 אלף ₪ למימוש המודל.

המודל שהגישה הגננת כולל בתוכו הצעות רבות לביצוע וביניהן: בניית שביל כניסה לגן ממרקמים טבעיים שונים כמו חלוקי נחל צדפים, שבבי עץ ועוד, עציצים תלויים על קשתות בכניסה לגן, טריבונות ישיבה מעץ, יצירת פינת רגיעה עם פופים וערסלים לצד ערוגות אורגניות, פינת יצירה עם פתיחת קיר לויטרינה גדולה כדי לחבר את המרחב לחוץ, הקמת מרחב חקר, פינת מולטימדיה, פינת התכנסות וריכוז, פינה רכה לשמע ורגיעה, פינת משפחה, פינות מיחזור ויצירה בחצר, יצירה על הגדר וערוגות תבלינים וגידולים אורגניים, ועוד. בנוסף לכך, במרחבי הגן והחצר יוקמו גינות ירק, נוי, מרפא, תבלינים ועוד. בנוסף לאלו, תוקם בגן ספרייה בוטנית לצד ספריית הגן. בגן יהיה מוקד להתנסויות בליקוט ובישולי טבע.

בתפיסתה את המודל מסבירה דנגור שהיא מאמינה בקידום טיפוח עולמו הפנימי של הילד תוך יחסי גומלין עם סביבה ירוקה. דנגור מדגישה שלתפיסתה השהות בגן הילדים היא הזדמנות לחוויה עכשווית, ומוסיפה שכמי שאחראית על החוויה הזו אצל הילדים, חשוב לה לעצב אותה כך שתטפח את הייחודי והמאחד. דנגור מוסיפה ואומרת  שבמודל שלה היא רואה מרחבי גן ירוקים משמעותיים בתוך חלל הגן. דנגור גם שמה דגש על שילוב עולם הצמחים במרחבי הגן שעה שהדבר מקדם אצל הילדים ביטויים יצירתיים, יוזמות, אפשרויות והזדמנויות להתמודד עם אתגרים, גבולות, שיתופיות, מוטיבציה, הנעה, הצלחה פתרון ועוד. לפי דנגור בהתאם למודל גם להורים מקום נרחב בשגרת הגן. דנגור מאמינה ב"חנוך לנער עפ"י דרכו", ולפיה נדרשת חשיבה מחודשת לגבי תחומי האחריות ופדגוגיות ההוראה של מורים, לאור העובדה שעליהם לעודד יצירתיות חדשנות, למידה אישית בקרב הלומדים ועוד.

לפי דנגור תפיסת המודל שבנתה מבססת את תפקידה כגננת לקדם גן בו הילדים מעורבים בלמידה ובחשיבה, להתבונן בילדים, להקשיב, לנהל דיאלוג, להעצים, להניע וללוות בהתנסויות וביוזמות שלהם תוך תיווך משמעותי.

המודל של דנגור נקרא "זרעים של ילדות" והוא נבנה במטרה לקדם מרחבי גן ירוקים בתוך חלל הגן, בחצר ובקהילה. המודל מקדם גישה הוליסטית מבוססת חוויה הוליסטית העונה על כל הרבדים והצרכים של הילדים תוך שילוב ידע תיאורטי ומעשי בתחום האקולוגיה, הבוטניקה, והגינון. המודל ייושם ע"י הגננת רותם דנגור, וכן ע"י הסייעת טובה כהן, והגננת המשלימה קרן אלחיאני שהן שותפות מלאות לתהליך.

ראש עיריית יקנעם, מר סימון אלפסי:

"ברכות לגן 'ניצן' ולרותם הגננת. יקנעם היא עיר חינוך פורצת דרך, ואני שמח שהמודל שנבנה כאן זוכה לתקצוב ולהערכה של משרד החינוך. חשוב לנו להשקיע בחינוך ולהתאים את עצמנו לדברים הכי עכשוויים. אנחנו גאים ברותם על התכנית שהיא מובילה".

מנהלת אגף החינוך, ד"ר סימה ניסלבאום:

"התרגשות גדולה ומחממת את הלב. הגן העתידי הוא מודל מייצג לפדגוגיה חדשנית אשר מכינה את הילדים לעתיד המשתנה מבחינה טכנולוגית ובכלל. גאה ברותם הגננת שפיתחה מודל התואם את הגישה ההוליסטית הרואה בכל ילד את החיובי שבו ואת היכולת שלו לתרום לעתיד טוב יותר.

מברכת את כולם על הזכייה ואנו כאן להשקות את ה"זרעים" שיצמחו לעצים מניבי פרי עסיסי."

גננת גן 'ניצן', הגב' רותם דנגור:

" המיזם נולד בעקבות הרצון שלי ללמוד גינון טיפולי ולשלב אותו בעבודתי בגן. העבודה בגינה היא תרפיה, היא מרגיעה, מסייעת בוויסות, מחברת בין ילדים ומחברת את הילדים לעצמם. אני מאוד מאמינה בכוח שיש לטבע, לעבודת הכפיים. התהליכים שקורים בטבע מקבילים לתהליכי ההתפתחות והצמיחה של הילדים והחיבור פשוט חזק וטבעי. אני מודה לשותפות שלי בארבע השנים האחרונות, הסייעת טובה כהן והגננת המשלימה קרן אלחיאני. הרבה מההצלחה שלי היא בזכותן".