ניהול הרשאותניהול הרשאות

כותרת

תאריך

תאריך תפוגה

שיוך

תיאור

תמונה

קבצים מצורפים

נוצר בתאריך על-ידי
שונה לאחרונה ב- על-ידי

חינוך איכותי מתחיל בגיל הרך

תאריך: 18/03/2019

חינוך איכותי מתחיל בגיל הרך

15 גני חובה חוברו לשירות "גוגלה" המאפשר פיתוח כלים ממוחשבים למידע ולתקשורת

בעיריית יקנעם מאמינים שחינוך מיטיבי מתחיל בגיל הרך, ובמסגרת ההשקעות הרבות בחינוך בכלל, ומהגיל הרך בפרט, חוברו בעיר חמישה עשר גני חובה לשירות "גוגלה" – שירות הנותן כלים ממוחשבים לגיל הרך. חיבור גני הילדים לשירות הוא צעד נוסף בקידומם של ילדי הגיל הרך בעיר.  "גוגלה" הוא מיזם לפיתוח כלים ממוחשבים למידע ולתקשורת המיועדים לקידום החינוך וההתפתחות של ילדים צעירים, כאלה אשר עוד לא שולטים בקריאה וכתיבה, או ששליטתם עדיין מוגבלת (גני ילדים וכיתות א' – ב').

ב"גוגלה" ארבעה כלים מרכזיים: "גלה לי", "מייל לי", "כתוב לי", ו"כמה כמה". הכלי הראשון "גלה לי" הינו מנוע חיפוש לילדים אשר עדיין לא שולטים בקריאה, והוא מאפשר להם לחפש ולשלוף מידע בנושאים שמעניינים אותם. המידע מוצג בתמונה, באומר ובצליל. "גלה לי" מחנך לחיפוש מידע ומקדם את היכולות הנדרשות לשליפתו, כולל מיומנויות החשיבה  הבסיסיות. בימים אלו, עם שיגורה של החללית "בראשית" לירח מחפשים הילדים מידע על החלל וחלליות, כמו גם על הירח. סקרנותם של הילדים גדלה, והם מתעניינים מאוד בחללית. לימודם בתכנית איפשר להם לקבל מידע דרך הכלים שנלמדו. 

הכלי השני "מייל לי" הינו דואר אלקטרוני מאובטח המאפשר לילדים לתקשר גראפית עם חבריהם לכיתה, עם הוריהם ועם המחנכת. כלי זה מחנך לקיום תקשורת לא מילולית ומפתח אוריינות לשפה הכתובה.

הכלי השלישי "כתוב לי" מאפשר לילדים לכתוב ולהדפיס מסרים לצרכיהם האישיים כגון: הזמנה, ברכה, כרזה, תעודת זהות, ועוד.

הכלי הרביעי "כמה כמה" מאפשר  לילדים להתייחס לתופעות מחיי היום יום שלהם בעקבות איסוף נתונים ועיבודם. הכלי מחנך גם  להתבוננות מושכלת בסביבה ומקנה כלים לכך.

לכל הכלים מטרות מובילות כמו פיתוח סקרנות, פיתוח אוריינות לשפה, הכרת הכתוב והכתיבה ככלי תקשורת, הקניית והבנה של כללי תקשורת ראשוניים, הקניית כללים והתנהגות מכובדת באמצעי תקשורת אלקטרונית, טיפוח הרגלים והתנהגות חברתית, הבנת השימושים השונים של מסרים כתובים, קידום השליטה באלף בית תוך שימוש במקלדת הווירטואלית, פיתוח יכולת להציב השערה ולבדוק אותה על סמך נתונים שנאספו, ועוד.

הכלים מותאמים לילדים בגילאי 8-4, והם כלים עכשוויים ורלוונטיים אשר שולבו בעשייה החינוכית ומאפשרים לילדים לשלוף מידע באופן עצמאי כאשר מיומנות זאת נחשבת לאחת המיומנויות החיוניות ביותר לילדים בעתיד. דרך הכלים יכולים הילדים לפעול גם מהבית.

ראש עיריית יקנעם, מר סימון אלפסי:

"יקנעם היא עיר חינוך פורצת דרך. תמיד האמנתי בהשקעה רבה בחינוך, השקעה שמתחילה כבר בגיל הרך, כי כבר שם נבנים היסודות. יש משפט שאומר שילדים הם כמו עפיפונים – אם ניתן להם חוט די ארוך הם ימריאו גבוה גבוה. אנו ניתן להם את כל הכלים להמריא אל על ולהצליח".

מנהלת אגף החינוך, ד"ר סימה ניסלבאום:

"גוגלה- עוד כלי ההופך את הגן למותאם יותר למציאות המתקדמת מחוצה לו. עוד כלי המסייע לשמר את הסקרנות אצל הילדים שטרם למדו קרוא וכתוב.  אני מבקשת להודות לגננות, המפקחות וראש העיר כל אחד בתרומתו. עוד הישג למערכת החינוך ביקנעם!".