ניהול הרשאותניהול הרשאות

כותרת

תאריך

תאריך תפוגה

שיוך

קישור

תיאור

תמונה

סרטון

קבצים מצורפים

נוצר בתאריך על-ידי
שונה לאחרונה ב- על-ידי

נחנך מרכז מבקרים ארכאולוגי חדש בתל יקנעם

חנוכת תל יקנעם
תאריך: 12/05/2019

נחנך מרכז מבקרים ארכאולוגי חדש ומפואר בתל יקנעם

רה"ע סימון אלפסי:

"חונכים את ההיסטוריה של יקנעם מלפני 5000 שנים. נקים במקום גם גן ארכאולוגי, ונהפוך את העיר לעיר תיירות מובילה".

לתל יקנעם מגיעים כ-50 אלף מבקרים בשנה ועתה מספרם אף יגדל

יקנעם על מפת התיירות והארכיאולוגיה, ובשבוע שעבר נחנך בתל יקנעם מרכז המבקרים החדש של התל שהוקם בשיתוף עיריית יקנעם ורשות העתיקות. במרכז מוצגים ממצאים נבחרים מהחפירות הארכיאולוגיות שנעשו בתל יקנעם לאורך עשרות שנים, ואשר מספרים את סיפורה של העיר יקנעם ומציגים היבטים היסטוריים, תרבותיים, דתיים וכלכליים שהיו כאן בחיי היומיום בעת העתיקה.  בחפירות לאורך השנים גילו ממצאים של 25 יישובים שונים.

ראש העיר, סימון אלפסי בירך ואמר שאנו חונכים משהו ייחודי ומיוחד – את ההיסטוריה של יקנעם מלפני 5000 שנים. רה"ע סיפר שכבר בשנות ה-70 של המאה הקודמת התחילו לחפור פה, אולם הפסיקו בשל בעיות תקציב, וכשהוא נבחר ב- 89 הוחלט להמשיך בחפירות, וכך גילינו את ההיסטוריה המפוארת של יקנעם. רה"ע סיפר שהעירייה השקיעה בחפירות הארכיאולוגיות, בשימור השרידים, בשחזור הביצורים, בהכשרת שבילים ועוד, לאורך השנים כשבעה מיליון ₪, וציין שתלמידי בתי הספר שולבו בפרויקט החינוכי החשוב הזה. מנהלת אגף תצוגות ברשות העתיקות, ד"ר אורית שמיר בירכה ואמרה שלרשות יש 350 מוזיאונים ותצוגות, והמרכז כאן הוא אחד הפרויקטים הגדולים. ד"ר שמיר שיבחה את ראש העיר על פעילותו הרבה לקידום הפרויקט ואמרה שהלוואי והיה אפשר לשכפל ראש עיר כזה לערים אחרות. ד"ר שמיר סיפרה שברשות העתיקות כבר עובדים על המשכו של הפרויקט ובניית גן ארכאולוגי במקום.

בתום הדברים והברכות נערך טקס הסרת הלוט, ולאחריו בירך הרב נועם דקל וקבע את המזוזה במקום. לאחר מכן נכנסו כולם למרכז החדש וקיבלו הסברים על עשרות המוצגים שבמקום וצפו בסרטון שיוצג למבקרים ומביא את סיפורו של המקום. בין המוצגים הרבים שבמקום ניתן למצוא פסל נדיר של ראש אדם העונד כתר ששערו מסורק לאחור בצמות קטנות. הפסל מתאר ככל הנראה דיוקן של שליט יקנעם או איש אצולה, והוא מתוארך לתקופת הברזל (המאה ה-9 לפני הספירה).

לאחר שראש העיר הצהיר על הקמת הגן הארכאולוגי  בצמוד למרכז המבקרים, אמרו נציגי רשות העתיקות ואוצרות המדינה שבגן הארכאולוגי יוצגו תכנים שקשורים ליקנעם ולאזור כולו, וכפועל יוצא של היותה של יקנעם באזור עמק יזרעאל יוצגו בגן נושאים כגון שמן ובתי בד, וכן שחזורם של מתקנים חקלאיים מעץ. הגן יכלול גם פינת הפעלה ומשחק המבוססת על חותמות עתיקות שקשורות לתל.

ראש העיר, מר סימון אלפסי:

"שמחים וגאים לחנוך מרכז מבקרים  שמספר את סיפורה של העיר יקנעם מלפני 5000 שנים. מיקומו של תל יקנעם על צומת דרכים ראשי ותנאי המחיה כאן מוכיחים שמנהיגים רבים וחשובים כמו יהושע בן נון ודוד המלך עברו כאן. מאחורי כל אבן יש סיפור גדול. החפירות בתל הן פרויקט ארכאולוגי היסטורי וחינוכי בעל חשיבות מן המעלה הראשונה. עם שלא שומר על עברו, אין לו הווה ואין לו עתיד. לתל מגיעים כ- 50 אלף מבקרים בשנה, ועתה לאחר פתיחת מרכז המבקרים מספרם צפוי לגדול. אני מודה לרשות העתיקות, למנכ"ל ישראל חסון ולכל צוות הרשות על שיתופי הפעולה המצוינים איתנו. נהפוך את התל לאתר תיירותי גדול , מוביל ואטרקטיבי. לצד היותה של יקנעם עיר הייטק מובילה, היא תהיה גם עיר תיירות מובילה."